Pages

Friday 9 December 2011

Rancangan pengajaran harian Kajian Tempatan - 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN

Mata pelajaran             : Kajian Tempatan

Tahun                          : 5M

Bil murid                     : 43 orang

Umur                           :  11 tahun

Tarikh                          : 14-5-2011 ( Jumaat )

Masa                            : 8.00 pagi – 8.30 pagi ( 30 minit )

Tema                           : Bab 7 : Kepentingan hutan

Objektif                       : 2. Mengenali bentuk muka bumi Malaysia dan kepentingannya.
                                      3.2 C Tumbuhan semulajadi dan hidupan liar
                                      (iii) Kepentingan hutan Negara Malaysia
·         Tempat perlindungan dan habitat hidupan liar
·         Habitat tumbuh-tumbuhan
·         Pembiakan hidupan laut
·         Membekalkan sumber alam
·         Pencegahan hakisan
·         Kawasan tadahan

Pengetahuan sedia ada:  Murid pernah mempelajari factor-faktor yang mempengaruhi pelbagai jenis  
                                     tumbuhan semulajadi di Malaysia seperti tanah-tanih, iklim dan sebagainya.
 
Hasil pembelajaran      : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
1.      Menyatakan kepentingan hutan di Negara Malaysia
2.      Menyenaraikan kepentingan hutan melalui gambar-gambar
3.      Menyenaraikan kepentingan hutan dengan menggunakan peta minda

Penerapan nilai-murni : Sayang kepada alam sekitar, kepentingan menghargai alam sekitar

Kemahiran berfikir      : Menghubungkaitkan, klasifikasi

Masa /Langkah  
Isi Pelajaran
Aktiviti
Catatan
Set induksi
( 3 minit)
Memaparkan gambar
-          Haiwan, tumbuhan, hutan
(sila rujuk lampiran 1)




Dari manakah tumbuh-
tumbuhan, haiwan dan 
balak yang kamu nampak 
dalam gambar itu datang?

 







     1.      Guru menayang slide  untuk  
           memaparkan gambar haiwan, 
           tumbuhan dan hutan.
     2.      Guru mengemukakan soalan  
           kepada murid.
     3.      Guru menyerapkan nilai 
           murni semasa sesi soal jawab.
a)      Adakah anda mengekalkan keindahan alam sekitar ini? Mengapa?
b)      Apakah yang patut kita buat?
     4.      Guru mengaitkan aktiviti 
           dengan tajuk pelajaran.

KB: menghubungkaitkan

Penyerapan nilai murni:
Sayang kepada alam sekitar
BBM:
Projekter, computer, gambar
Langkah 1
( 10 minit)

Kepentingan hutan di 
negara Malaysia




  ~Tempat perlindungan
    dan habitat hidupan liar
  ~Habitat tumbuh-   
    tumbuhan
  ~ Pembiakan hidupan
     laut
  ~Membekalkan sumber  
    alam
  ~Pencegahan hakisan
  ~ Kawasan tadahan

( Lampiran 2 )




     1 .      Guru menunjukkan slide 
            show tentang kepentingan 
            hutan di negara Malaysia.
     2.      Guru memaparkan gambar 
           yang berlainan.
     3.      Guru membimbing murid 
           menyatakan kepentingan 
           hutan melalui gambar yang 
           ditunjukkan.
a)      Adakah perbuatan manusia yang menebang pokok secara rawak itu
betul? Mengapa?
b)      Apa yang perlu kita buat?
     4.      Guru menerangkan 
           kepentingan hutan dengan 
           mendalam.
KB:
Menghubungkaitkan,
klasifikasi
BBM:
Projekter, gambar
KB:
Penerapan nilai murni:
Menghargai pokok
Langkah 2
( 10 minit )
Peraturan aktiviti:
~ Murid dibahagi dalam  
   beberapa kumpulan. 
~ Ketua kumpulan diminta
   mengambil puzzle yang
   disediakan oleh guru.
~ Murid bekerjasama
   menyiapkan puzzle itu
   dalam kumpulan dan
   melekatkannya di atas
   kad manila.
~ Murid-murid menulis
   kepentingan hutan di
   bawah puzzle yang
   disiapkan.
~ Perbincangan

Gambar puzzle:
(sila rujuk lampiran 2)
     1.      Guru membahagikan murid dalam kumpulan.
     2.      Guru menerangkan peraturan aktiviti, murid mendengar dengan teliti.
     3.      Murid menyiapkan aktiviti dalam masa yang ditetapkan.
     4.      Ketua kumpulan akan menbentangkan hasil kerja mereka dan menyatakan kepentingannya.
     5.      Guru memberi pujian dan dorongan kepada murid.
BBM:
Kad manila, puzzle


Langkah 3
( 5 minit )
Lembaran kerja:
( sila rujuk lampiran 3 ) 
     1.      Guru menyedarkan lembaran kerja kepada murid.
      2.      Guru memberi keterangan tentang lembaran kerja itu.
     3.      Murid menyiapkan lembaran kerja itu dalam masa yang ditetapkan.
     4.      Guru memberi bimbingan kepada murid.
     5.      Murid menyemak jawapan.
     6.      Perbincangan

BBM:
Lembaran kerja

KB:
Klasifikasi

Penutup
( 2 minit )

Kepentingan hutan di 
negara Malaysia
 



 ~Tempat perlindungan
    dan habitat hidupan liar
  ~Habitat tumbuh-   
    tumbuhan
  ~ Pembiakan hidupan
     laut
  ~Membekalkan sumber  
    alam
  ~Pencegahan hakisan
  ~ Kawasan tadahan




     1.      Guru membimbing murid menyatakan kemahiran yang dipelajari pada hari ini.
     2.      Guru menyoal dan menerapkan nilai murni.
a)      Apa yang perlu kita buat, jika ingin memiliki alam sekitar yang indah?
.
3.      Guru menerapkan pengajian masa depan dengan menyoal soalan.

KB:
Klasifikasi

Penerapan nilai murni: menghargai alam semulajadi












 REFLEKSI
Saya telah mengajar tajuk “ Kepentingan Hutan”  Tahun 5M. Hari ini saya telah menggunakan computer sebagai bahan bantu mengajar saya. Saya dapati murid-murid saya sungguh seronok dan dapat memberi respon yang baik dengan menjawab soalan-soalan yang saya kemukakan. Penggunaan ICT dalam pengajaran saya telah berjaya menarik perhatian dan minat murid-murid saya sepanjang pengajaran dan pembelajaran yang dijalankan. Gambar-gambar yang dipaparkan dengan menggunakan Power Point itu membolehkan murid-murid saya melihat dengan jelas dan membantu mereka  lebih memahami apa yang telah dipelajari hari ini.

Aktiviti-aktiviti yang dirancangkan amat sesuai dan dapat menarik perhatian murid-murid saya. Mereka bekerjasama dan menumpukan sepenuh perhatian  semasa aktiviti ini dijalankan. Melalui aktiviti ini, mereka dapat memupuk semangat kerjasama antara satu sama lain. Di samping itu, aktiviti ini membolehkan saya mengetahui kefahaman murid-murid terhadap  isi pelajaran yang saya mengajar itu.

Sepanjang pengajaran dan pembelajaran dijalankan, saya dapati masa yang diperuntukan adalah tidak mencukupi. Murid-murid saya telah menggunakan masa yang panjang semasa menjalankan aktiviti kumpulan. Ini adalah mungkin puzzle yang saya sediakan itu amat sukar bagi mereka. Ini juga kerana gambar puzzle itu tidak jelas dan rumit menyebabkan mereka perlu menggunakan masa yang panjang untuk menyiapakan puzzle itu.

Kaedah yang digunakan oleh saya sepanjang pengajaran dan pembelajaran ini kurang memusatkan murid. Semasa sesi soal jawab, saya yang banyak membimbing murid untuk  menjawab soalan yang dikemukakan. Sebenarnya, saya perlu memberi peluang kepada murid saya untuk cuba menjawab soalan yang saya kemukakan itu diri sendiri. Ini mungkin kerana soalan saya tidak sesuai dengan tahap murid saya dan menyebabkan mereka tidak memahami soalan saya.

Saya perlu memperbaiki kaedah pengajaran saya dengan lebih berkesan supaya ia lebih memusatkan murid. Kaedah penyampaian saya perlu bersesuaian dengan tahap murid, barulah murid dapat menjawab soalan saya tanpa bimbingan saya. Pendekatan pengajaran yang lebih menyeluruh dan berkesan perlu dilaksanakan. Contoh-contoh yang diberi atau soalan-soalan yang dikemukakan perlu bersesuaian dan berkaitan dengan kehidupan seharian agar mereka dapat mengaplikasikan pengetahuan tersebut seterusnya menjadi suatu hikmah dalam kehidupan mereka. Pengurusan masa juga perlu diperbaiki supaya pengajaran dan pembelajaran dapat dijalankan seperti yang dirancangkan. Aktiviti-aktiviti yang disediakan perlulah sesuai dengan tahap pemikiran murid supaya murid tidak menggunakan masa yang banyak dalam aktiviti-aktiviti tersebut.











Rancangan pengajaran harian Kajian Tempatan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN

Mata pelajaran             : Kajian Tempatan

Tahun                          :  5M

Bil murid                     :  43orang

Umur                           :  11 tahun 

Tarikh                          :    5-5-2011 ( Rabu )

Masa                            : 10.20 pagi – 10.50 pagi ( 30 minit )

Tema                           : Jenis-jenis tumbuhan semulajadi dan hidupan liar

Objektif                       : 1) mengetahui flora dan fauna di Malaysia dan Negara lain
                                      2) menyatakan dengan contoh flora dan fauna di
                                         a) tanah pamah
                                         b) tanah tinggi

Pengetahuan sedia ada:  Murid-murid mempunyai pengetahuan asas tentang flora dan 
                                             fauna.          
                                                                   
Hasil pembelajaran      : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
1.      Menyatakan jenis-jenis flora dan fauna di Negara kita.
2.      Membezakan flora dan fauna di pelbagai habitat.

Penerapan nilai-murni : menyayangi tumbuhan dan hidupan lain yang terdapat di persekitaran
                                          kita.

Kemahiran berfikir      : Klasifikasi, berbanding

Alat bantu mengajar    : LCD, Kad manila, Kad perkataan





Masa /Langkah  
Isi Pelajaran
Aktiviti
Catatan
Set induksi
( 3 minit)
Slide tentang Alam semulajadi







      1. Guru menayang slide alam 
         semulajadi.

      2. Guru mengemukakan   
         soalan tentang alam 
         semulajadi kepada murid.

      3.  Guru membimbing murid  
        untuk menyatakan cara   
        menjaga alam semulajadi 
        kita.

      4. Guru menyatakan tajuk  
         pada hari ini ialah 
         “jenis-jenis flora dan fauna  
         di  Malaysia”.

Penyerapan nilai murni:
Sayang kepada alam sekitar

BBM:
LCD, Komputer
Langkah 1
( 10 minit)

Sila rujuk Lampiran 1



 




      1.    Guru menayangkan 
            gambar flora dan fauna  
            melalui slide.

        2.  Murid memahami jenis 
           flora dan fauna secara 
           mendalam.

       3. Guru memberi keterangan.

KB:
Pengelasan jenis-jenis tumbuhan dan hidupan liar

BBM:
LCD
Langkah 2
( 10 minit )
Peraturan aktiviti:

~ Wakil dari setiap kumpulan
   mencabut sekeping kad dari
   kotak.
~ Setiap kad telah ditulis
   beberapa jenis flora dan
   fauna. Murid-murid
   menglasifikasi flora dan fauna
   mengikut habitat.
~ Murid membentangkan hasil
   kerja selepas 10 minit dibeli
   untuk menjalankan tugasan.


      1. Murid-murid dibahagikan    
         kepada 8 kumpulan untuk 
         menjalankan aktiviti.

      2. Guru menyatakan peraturan 
         aktiviti yang perlu dipatuhi.

      3. Murid menyiapkan aktiviti 
        dalam masa yang 
        ditetapkan.

      4. Murid-murid menbentangkan hasil kerja mereka 

      5.  Perbincangan .
BBM:
Kad manila

KB:
Klasifikasi
Langkah 3
( 5 minit )
Sila rujuk lampiran 2
     1.      Murid menyatakan dua 
             jenis flora dan fauna.

     2.      Guru menyoal untuk 
             mendapatkan maklumat.

     3.      Guru menuliskan 
             perbezaan antara flora 
             dan fauna pada papan       hitam.

4.      Perbincangan

BBM:
Kad perkataan


KB:
Berbanding

Penutup
( 2 minit )







      1. Guru membimbing murid 
        untuk menyatakan  
        kemahiran  yang dipelajari 
        pada hari ini.

      2. Guru membimbing murid 
         untuk menyatakan nilai 
         murni yang terdapat dalam   
         topic ini.

      3. Guru menyoal murid cara 
         untuk melindungi flora dan 
         fauna di Negara kita.

      4.  Murid menjawab secara 
          lisan.

Penerapan nilai murni: menyayangi alam semulajadi












REFLEKSI
       Sesi P&P ini dijalankan dengan lancar, murid-murid melibatkan diri dengan aktif semasa aktiviti-aktiviti dijalankan. Melalui slaid yang ditayang oleh guru, murid-murid lebih memahami isi pelajaran yang ingin disampaikan oleh guru. Murid-murid juga boleh mengenali flora dan fauna yang tidak pernah dijumpai melalui gambar yang ditayang oleh guru.
      Aktiviti kumpulan yang disediakan dalam sesi P&P ini amat mencabar kepada murid-murid saya. Beberapa kumpulan tidak dapat menglasifikasi flora dan fauna mengikut habitat. Ini mungkin kerana mereka tidak memahami apa yang diajar oleh guru atau mereka tidak dapat membezakan habitat flora dan fauna.
     Untuk mengatasi masalah tersebut, saya mesti mengumpul lebih banyak maklumat sebelum sesi P&P dijalankan.Di samping itu, saya juga harus memberi penerangan yang jelas supaya murid-murid saya akan memahami apa yang ingin disampaikan oleh saya.